Dokonujący się proces cyfryzacji, który w ostatnich latach znacząco przyśpieszył, coraz wyraźniej dotyka również systemu ochrony zdrowia. Nowoczesne oprogramowania medyczne zaczyna jawić się jako dobry standard w wielu placówkach medycznych, a potrzeba wprowadzania innowacyjnych rozwiązań daje się zauważyć zarówno w niewielkich, prywatnych gabinetach lekarskich, jak i dużych przychodniach publicznych. Jakie możliwości dla lekarzy daje nowoczesna technologia? W jaki sposób oprogramowanie medyczne może podnieść nie tylko komfort pracy specjalistów, ale także poziom zadowolenia pacjentów?
Innowacyjne oprogramowanie medyczne kluczem do usprawnienia systemu ochrony zdrowia
Dotychczasowe zmiany w prawie dotyczącym medyków, które zostały wprowadzone przez polskiego ustawodawcę, jednoznacznie pokazują, że polska służba zdrowia zmierza do coraz większej informatyzacji. Trudno się temu dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę liczne korzyści, jakie wiążą się z cyfryzacją placówek lekarskich. Jedną z najważniejszych okazuje się z pewnością znaczna optymalizacja codziennych biurokratycznych obowiązków, z jakimi muszą mierzyć się medycy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom medycznym możliwe jest natomiast usprawnienie pracy placówki zdrowotnej i zmniejszenie uciążliwej biurokracji, stanowiącej palący problem i przyczynę niewydolności systemu w wielu gabinetach lekarskich. Poniżej znajdziesz listę kilku najważniejszych zmian, które korzystnie wpływają na przyśpieszenie realizacji zadań lekarzy i tym samym zwiększenie jakości obsługi pacjentów.
Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM)
Innowacyjne oprogramowanie medyczne do prowadzenia gabinetu lekarskiego pozwala na szybsze i efektywniejsze tworzenie i edytowanie dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej. Dzięki temu lekarze mają łatwy dostęp do historii leczenia pacjenta i mogą:
- w prosty i szybki sposób uzupełniać karty wizyt pacjentów za pomocą autorskich wzorów formularzy, szablonów opisów i słownikom ICD-9 oraz ICD-10;
- wystawiać e-recepty, e-ZLA oraz e-skierowania;
- bez trudu załączać pliki (np. kopie dokumentów, skanów czy zdjęć);
- udostępniać pacjentom dokumentacje w wersji elektronicznej.
Wymiana danych z innymi systemami
Dzięki integracji z innymi systemami i szybkiej wymianie danych między poszczególnymi platformami lekarze mogą gromadzić wszystkie niezbędne informacje o pacjencie w jednym miejscu. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala ponadto na:
- wystawianie e-recepty w oparciu o aktualną bazę leków danego pacjenta;
- udostępnianie możliwości rezerwacji wizyt w innych serwisach, co pozwala trafić do nowej bazy pacjentów;
- przeprowadzanie teleporad poprzez wykorzystanie czatu lub video.
Rozbudowany moduł e-rejestracji
Czytelny i intuicyjny, łatwy w obsłudze moduł e-rejestracji to bardzo istotna kwestia, ponieważ dzięki niemu pacjenci mają możliwość szybkiej i wygodnej rejestracji na wizyty lekarskie. Nowoczesne placówki medyczne powinny zatem zadbać o udostępnianie pacjentom prostych i przejrzystych formularzy, podpowiadanie wolnych terminów czy tworzenie cyklicznych zdarzeń, które ułatwią ponowną rejestrację do specjalisty. W większości instytucji można już spotkać się z opcją powiadomień SMS przypominających pacjentom o nadchodzących wizytach. Natomiast profitem dla lekarzy jest możliwość dodawania własnych notatek do kart pacjentów, co pozytywnie wpływa na przebieg wizyty.
To wszystko zapewnia nowoczesne oprogramowanie medyczne. Co więcej, jest ono dostępne z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalacji, dzięki czemu lekarze mogą z niego swobodnie korzystać na każdym urządzeniu.
